Linka bezpečí spouští kampaň proti šikaně

Linka bezpečí spouští kampaň proti šikaně
Praha, 6. listopadu 2017 - Linka bezpečí  spouští spolu s Veolií kampaň “Postav se s námi proti šikaně”, která je zaměřená na děti školou povinné, studenty, rodiče a pedagogy. “Šikana představuje celospolečenské téma, jehož závažnost potvrzují i statistiky Linky bezpečí. V roce 2016 bylo přijato 2239 hovorů o šikaně, což je nejvíc za poslední čtyři roky,“ uvedl Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí.

 “Kampaň vyzývá rodiče, děti i pedagogy, aby se nebáli o šikaně mluvit, “postavili” se za oběť šikany a podpořili bezplatnou celostátní Linku bezpečí, kde se touto problematikou zabývají speciálně vyškolení konzultanti,” dodala Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí.

“Tématu šikany se věnujeme i na blogu Linky bezpečí, ve kterém se snažíme poradit rodičům, učitelům a všem dospělým, jak dětem lépe porozumět a jak postupovat v krizových situacích,” říká Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské linky.

Za podpory společnosti Veolia vznikl videospot, který bude spuštěn na sociálních sítích v několika verzích a ukazuje, jak je důležité nebýt lhostejný - Postavit se proti šikaně a chránit její oběť, která potřebuje podporu, pozornost a pomoc. Patrony kampaně jsou i herec Filip Tomsa a zpěvák Sebastian. Na webových stránkách www.zastavsikanu.cz mohou lidé napsat vzkaz nebo natočit video a pomoci druhým svým vlastním příběhem nebo přispět na provoz Linky bezpečí, aby mohla obětem šikany pomáhat.

Na výrobě a propagaci kampaně se podílejí agentury a společnosti Veolia, No Stress Production, OOO grafické  studio, PwC Česká republika, STES, a.s., Fotbalová asociace České republiky. Hudbu spotu složil Tomáš Sehnal z hudební skupiny Hodiny a hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas.

Na Linku bezpečí, jako odborného garanta, se čím dál častěji obracejí mladí umělci a kapely s nabídkou spolupráce v rámci svých projektů pro školy a veřejnost. Kapela HIGHVIBES připravila pro žáky ZŠ výchovně motivační koncert „Na vlnách přátelství“, který se zaměřuje na přátelství, pomoc a šikanu. Kapela zakázanÝovoce zase natočila videoklip „Probdělý noci“ ke svému albu Díky vám!, který pojednává o šikaně. "Propojení s muzikanty může být dalším vhodným způsobem, jak služby Linky bezpečí přiblížit dětem," dodal Peter Porubský.

Linka bezpečí dlouhodobě realizuje projekt Linka bezpečí ve vaší třídě, který probíhá zážitkovou formou na předem vybrané téma, které si děti samy volí. “Jednotlivé bloky tak mohou vycházet z aktuálních potřeb dětí, jako jsou např. vztahy s kamarády, bezpečnost na internetu, či dospívání,” uvádí Peter Porubský.

Linka bezpečí také spolupracuje s projektem pro odhalování šikany na školách s názvem „Nenech to být“. Na školách, které jsou do projektu zapojené, je možné využít web a mobilní aplikaci Nenech to být. Přes ni mohou žáci nebo rodiče anonymně upozornit na dítě, kterému je ubližováno. Oznámení se pak dostane přímo ke kompetentní osobě na škole. Pokud je dítě svědkem brutální šikany nebo eskalujících problémů, které nesnesou odkladu, konzultanti Linky bezpečí jsou nápomocni nonstop a zdarma po celý rok na čísle 116 111, e-mailu i chatu. V současné době se do projektu zapojilo přes 700 škol.

Kontakt pro média:

Regina Jandová, specialistka PR a komunikace, t: 732 525 568, 606 708 548, e-mail: r.jandova@linkabezpeci.cz 
Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí, t: 724 459 482, e-mail: p.porubsky@linkabezpeci.cz