Linka bezpečí pomáhá řešit šikanu na českých školách

Linka bezpečí pomáhá řešit šikanu na českých školách
Praha, 28. března 2017 - Linka bezpečí se zapojila do nového projektu pro odhalování šikany na školách s názvem „Nenech to být“. Novému online nástroji, který vyvinuli žáci střední školy, poskytla záštitu sama ministryně školství Kateřina Valachová. S problémem šikany se na Linku bezpečí obrací stále více a více dětí a mladých lidí. V loňském roce počet dosáhl 2 076 hovorů.

Projekt „Nenech to být“ nabízí nové možnosti, jak předcházet šikaně na základních a středních školách. Jedná se o online řešení, které ve spolupráci s Linkou bezpečí a PPP Brno vyvinuli studenti z vlastního nadšení. Reagují tak na stále aktuální problematiku šikany, která se objevuje ve škole i mimo ni, v ústavních zařízeních nebo ve formě kyberšikany. Za poslední tři roky hovory týkající se šikany na Lince bezpečí narostly v řádu stovek. Jen v loňském roce konzultanti této služby zachytili 2 076 hovorů. Nejvíce z nich bylo věnováno právě šikaně ve školách. Nejčastěji se problém objevoval kolem 12. roku života dítěte a z 60 % mezi chlapci.

Strach, nevědomost a mlčení jsou hlavní problémy
„Ze zkušeností Linky bezpečí můžeme velmi přesně popsat základní problémy, které se v hovorech o šikaně opakují,“ sděluje Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí. „Prvním problémem je velký strach z pomsty agresorů, pokud by dítě šikanu oznámilo. Zadruhé děti nevědí o osobě metodika prevence, který může být velmi nápomocný při řešení šikany. A zatřetí děti často šikaně přihlížejí a nezasáhnou kvůli strachu, aby se šikana neobrátila proti nim“, shrnuje Porubský. Online nástroj „Nenech to být“ systematicky řeší popsané problémy všechny najednou, navíc s celostátním dosahem. Poskytnutí informací o oběti je anonymní, snadno dostupné a dostane se vždy do těch správných rukou.

Linka bezpečí je záchytným lanem
Linka bezpečí v projektu funguje jako záchytné lano pro akutní případy, ale i náročné konzultace. Pokud je dítě svědkem brutální šikany nebo eskalujících problémů, které nesnesou odkladu, konzultanti Linky bezpečí jsou nápomocni nonstop a zdarma po celý rok na čísle 116 111, e-mailu i chatu.

Rovněž se na odborníky této neziskové organizace mohou obracet rodiče, učitelé i metodici prevence, kteří potřebují radu, psychickou podporu či kontakt na instituce ze sociální oblasti. Pro tyto účely je zřízena speciální Rodičovská linka dostupná telefonicky a e-mailem. „Dospělí se nám s tématem šikany pravidelně svěřují. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že klienti, kteří se s šikanou setkají, jsou emočně zasaženi a potřebují psychickou podporu na prvním místě,“ vysvětluje Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské linky.

Projekt „Nenech to být“ je v provozu od 26. března 2017 na webu www.nntb.cz.
 
Kontakt pro média:

Michaela Pišiová, specialistka PR a komunikace, t: 606 708 548, e-mail: m.pisiova@linkabezpeci.cz
Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí, t: 724 459 482, e-mail: p.porubsky@linkabezpeci.cz